59025-1-S-02-A
SENSOR MAGNETIC SPST/NO 10W
product image
59025-1-S-02-A Picture
SeekIC No. : 004165051 Detail
59025-1-S-02-A: SENSOR MAGNETIC SPST/NO 10W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
59025-1-S-02-A
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: 59025 Manufacturer: Hamlin Inc
Type: Molded Body Circuit: SPST-NO
Maximum Power Dissipation : 902 mW Must Operate: 8.00mm
Must Release: - Switching Current (DC) (Max): 500mA
Switching Voltage (DC) (Max): 200V Switching Power (Max): 10W
Magnet: Specified, Not Included Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Termination Style: Wire Leads
Description
Type: Molded Body
Circuit: SPST-NO
Must Release: -
Switching Current (DC) (Max): 500mA
Switching Voltage (DC) (Max): 200V
Switching Power (Max): 10W
Packaging: Bulk
Magnet: Specified, Not Included
Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Termination Style: Wire Leads
Manufacturer: Hamlin Inc
Series: 59025
Must Operate: 8.00mm
Parameters:
Technical/Catalog Information59025-1-S-02-A
VendorHamlin Electronics Limited Partnership
CategorySwitches
TypeMolded Body
CircuitSPST-NO
Switching Power (Max)10W
MagnetSpecified
Must Operate8.00mm
Must Release-
PackagingBulk
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 59025 1 S 02 A