590SX1N56S102SP
Potentiometers 1K Ohm 10% 1/2W 3.18mm
product image
590SX1N56S102SP Picture
SeekIC No. : 001255815 Detail
590SX1N56S102SP: Potentiometers 1K Ohm 10% 1/2W 3.18mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
590SX1N56S102SP
Mfg:
Honeywell
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Potentiometer Mounting Style : Panel
Taper : Linear Resistance : 1 KOhms
Element Type : Conductive Plastic Shaft Type : Slotted
Termination Style : Pin Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Tolerance : 10 %
Description
Number of Turns :
Voltage Rating :
Mounting Style : Panel
Taper : Linear
Shaft Type : Slotted
Tolerance : 10 %
Resistance : 1 KOhms
Product : Potentiometer
Element Type : Conductive Plastic
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Termination Style : Pin
Parameters:
Technical/Catalog Information590SX1N56S102SP
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00K
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Package / CaseSquare - 0.500" L x 0.500" W x 0.469" H (12.70mm x 12.70mm x 11.91mm)
Termination StyleThrough Hole
Actuator Diameter3.18mm
Actuator Length22.23mm
Actuator TypeSlotted Shaft
Temperature Coefficient±1000ppm/°C