59112-G28-25-073
Headers & Wire Housings MTK R/R STR HDR
product image
59112-G28-25-073 Picture
SeekIC No. : 002219208 Detail
59112-G28-25-073: Headers & Wire Housings MTK R/R STR HDR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
59112-G28-25-073
Parameters:
Technical/Catalog Information59112-G28-25-073
ColorBlack
Length - Post (Mating)0.079" (2.00mm)
Length - Stack Height0.264" (6.70mm)
Length - Tail0.098" (2.50mm)
Length - Overall0.465" (11.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
Number of Positions 50
Number of Rows2
PackagingBulk
Pitch0.079" (2.00mm)
Row Spacing0.079" (2.00mm)
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30in (0.76m)