5TR203MCKLA
CAP CER 0.02UF 1KV 20% RADIAL
product image
5TR203MCKLA Picture
SeekIC No. : 002926174 Detail
5TR203MCKLA: CAP CER 0.02UF 1KV 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5TR203MCKLA
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.02µF Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial - Disc
Size / Dimension: 0.591" Dia (15.00mm) Height - Seated (Max): 0.236" (6.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Thickness (Max): -
Series: -
Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial - Disc
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 0.236" (6.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension: 0.591" Dia (15.00mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.02µF
Parameters:
Technical/Catalog Information5TR203MCKLA
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.02F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±20%
Package / CaseRadial - Disc
Temperature CoefficientY5V (F)
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing-