72CPQ030
Schottky (Diodes & Rectifiers) 70 Amp 30 Volt Common Cathode
product image
72CPQ030 Picture
SeekIC No. : 00194671 Detail
72CPQ030: Schottky (Diodes & Rectifiers) 70 Amp 30 Volt Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
72CPQ030
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 30 V
Forward Continuous Current : 70 A Max Surge Current : 2180 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.61 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1900 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247AC
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Peak Reverse Voltage : 30 V
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Configuration : Dual Common Cathode
Forward Continuous Current : 70 A
Max Surge Current : 2180 A
Forward Voltage Drop : 0.61 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1900 uA
Package / Case : TO-247AC
Features:
150° C TJoperation
Center tap TO-247 package
Low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Specifications
Parameters 72CPQ Units Conditions
IF(AV) Max. Average Forward (Per Leg)
Current * See Fig. 5 (Per Device)
35 A 50% duty cycle @ TC = 125°C, rectangular wave form
IFSM Max. Peak One Cycle Non-Repetitive
Surge Current (Per Leg) * See Fig. 7
2180 A 5µs Sine or 3µs Rect. pulse Following any rated
load condition and with
rated VRRM applied
600 10ms Sine or 6ms Rect. pulse
EAS Non-Repetitive Avalanche Energy
(Per Leg)
27 mJ TJ = 25 °C, IAS = 6 Amps, L = 1.5 mH
IAR Repetitive Avalanche Current (Per Leg) 6 A Current decaying linearly to zero in 1 µsec
Frequency limited by TJ max. VA = 1.5 x VR typical
Description
Schottky Rectifier, 2 x 35 A