72CPQ030PBF
DIODE SCHOTTKY 30V 35A TO247AC
product image
72CPQ030PBF Picture
SeekIC No. : 003426967 Detail
72CPQ030PBF: DIODE SCHOTTKY 30V 35A TO247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
72CPQ030PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 510mV @ 35A Gain : 15 dB
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.9mA @ 30V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 35A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 30V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-247-3 Supplier Device Package: TO-247AC
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 30V
Diode Type: Schottky
Reverse Recovery Time (trr): -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Supplier Device Package: TO-247AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 510mV @ 35A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.9mA @ 30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 35A
Features:
150 TJ operation
Center tap TO-247 package
High purity, high temperature epoxy encapsulation for
enhanced mechanical strength and moisture resistance
Low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term
reliability
Lead-Free ("PbF" suffix)
Specifications
Parameters
72CPQ
Units
Conditions
IF(AV) Max. Average Forward (Per Leg)
Current * See Fig. 5 (Per Device)
35
A
50% duty cycle @ TC = 125, rectangular wave form
IFSM Max. Peak One Cycle Non-Repetitive
Surge Current (Per Leg) * See Fig. 7
A
5s Sine or 3s Rect. pulse Following any rated
load condition and with
rated VRRM applied
600
10ms Sine or 6ms Rect. pulse
EAS Non-Repetitive Avalanche Energy
(Per Leg)
27
mJ
TJ = 25 , IAS = 6 Amps, L = 1.5 mH
IAR Repetitive Avalanche Current
(Per Leg)
6
Current decaying linearly to zero in 1 sec
Frequency limited by TJ max. VA = 1.5 x VR typical
Description
Schottky Rectifier, 2 x 35 A