72R300XF
PTC Resettable Fuses PTC POLYFUSE RADIAL 72V 3A
product image
72R300XF Picture
SeekIC No. : 00685911 Detail
72R300XF: PTC Resettable Fuses PTC POLYFUSE RADIAL 72V 3A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
72R300XF
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 3 A Trip Current : 6 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.1 Ohms
Maximum Voltage DC : 72 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Current Rating (Max) : 40 A
Hold Current : 3 A
Trip Current : 6 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.1 Ohms
Maximum Voltage DC : 72 V
Parameters:
Technical/Catalog Information72R300XF
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Current - Hold (Ih) (Max)3A
Current - Trip (It)6A
Current - Max40A
Voltage - Max72V
Time to Trip19.8s
R Min/Max0.040 ~ 0.100 Ohm