73E6R056J
Current Sense Resistors - SMD 0.056ohms 5%
product image
73E6R056J Picture
SeekIC No. : 001307125 Detail
73E6R056J: Current Sense Resistors - SMD 0.056ohms 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73E6R056J
Quick Details
Resistance : 56 mOhms Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 5 % Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Package / Case : 2010 (5025 metric) Series : 73E
Product : Thick Film Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 2.5 mm W x 5 mm L x 0.55 mm H
Description
Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 5 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Product : Thick Film Current Sensing Resistors
Package / Case : 2010 (5025 metric)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Resistance : 56 mOhms
Series : 73E
Parameters:
Technical/Catalog Information73E6R056J
VendorCTS Corporation Resistor
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.056
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case2010 (5025 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionCurrent Sense, Thick Film