73G-OI020
I/O MODULE 0-20MA 12-BIT;4.90UA
product image
73G-OI020 Picture
SeekIC No. : 003827585 Detail
73G-OI020: I/O MODULE 0-20MA 12-BIT;4.90UA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73G-OI020
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : HPC Series: 73
Manufacturer: Grayhill Inc Type: Output, Current
Color: Orange Style: G5
Number of Inputs, Outputs: 1 Channel, Differential Resolution: 12-bit; 4.90µA/count
Logic Voltage: 5VDC (4.5 ~ 5.5VDC) Module Type: 0 ~ 20mA
Description
Series: 73
Manufacturer: Grayhill Inc
Module Type: 0 ~ 20mA
Style: G5
Number of Inputs, Outputs: 1 Channel, Differential
Logic Voltage: 5VDC (4.5 ~ 5.5VDC)
Serial Data Format: 12-bit packet
Type: Output, Current
Color: Orange
Resolution: 12-bit; 4.90µA/count
Parameters:
Technical/Catalog Information73G-OI020
VendorGrayhill Inc.
CategoryRelays, I/O Modules
Mounting TypeThrough Hole
Mounting TypeSocket
TypeCurrent Output Module
Output Type0 ~ 20mA
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Termination StylePC Pin
Termination StyleSocketable
Operating Temperature0 °C [Min]
Operating Temperature60 °C [Max]
Output Current0.02 A [Max]
Resolution4.9000 A [Nom]
Height55.900 mm [Typ]
Length48.300 mm [Typ]
Width11.700 mm [Typ]