73JB100K
Precision Potentiometers 100K Ohm 5% 2W 10 Turn 6.35mm
product image
73JB100K Picture
SeekIC No. : 001257647 Detail
73JB100K: Precision Potentiometers 100K Ohm 5% 2W 10 Turn 6.35mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73JB100K
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~75
Quick Details
Product : Precision Potentiometer Mounting Style : Panel
Taper : Linear Number of Turns : 10
Element Type : Wirewound Shaft Type : Slotted
Resistance : 100 KOhms Termination Style : Solder Lug
Tolerance : 5 %
Description
Linearity :
Voltage Rating :
Product : Precision Potentiometer
Taper : Linear
Mounting Style : Panel
Number of Turns : 10
Element Type : Wirewound
Shaft Type : Slotted
Termination Style : Solder Lug
Tolerance : 5 %
Resistance : 100 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information73JB100K
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100K
Power (Watts)2W
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±5%
Package / CaseRound - 0.875" Dia x 0.750" H (22.23mm x 19.05mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter6.35mm
Actuator Length20.64mm
Actuator TypeSlotted Shaft
Temperature Coefficient±20ppm/°C