73L7R47J
Current Sense Resistors - SMD 0.47ohms 5%
product image
73L7R47J Picture
SeekIC No. : 001305225 Detail
73L7R47J: Current Sense Resistors - SMD 0.47ohms 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73L7R47J
Mfg:
CTS Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 470 mOhms Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 5 % Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Package / Case : 2512 (6332 metric) Series : 73L
Product : Thick Film Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 3.2 mm W x 6.3 mm L x 0.56 mm H
Description
Power Rating : 1 Watt
Package / Case : 2512 (6332 metric)
Tolerance : 5 %
Product : Thick Film Current Sensing Resistors
Resistance : 470 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Series : 73L
Parameters:
Technical/Catalog Information73L7R47J
VendorCTS Corporation Resistor
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.47
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case2512 (6432 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionCurrent Sense, Thick Film