73L7R56J
Current Sense Resistors - SMD 0.56ohms 5%
product image
73L7R56J Picture
SeekIC No. : 001300983 Detail
73L7R56J: Current Sense Resistors - SMD 0.56ohms 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73L7R56J
Quick Details
Resistance : 560 mOhms Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 5 % Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Package / Case : 2512 (6332 metric) Series : 73L
Product : Thick Film Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 3.2 mm W x 6.3 mm L x 0.56 mm H
Package / Case : 2512 (6332 metric)
Tolerance : 5 %
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Resistance : 560 mOhms
Series : 73L
Parameters:
Technical/Catalog Information73L7R56J
VendorCTS Resistor Products
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.56
Power (Watts)1W
Tolerance±5%
CompositionCurrent Sense, Thick Film