74AC299MTR
Counter Shift Registers 8-Bit PIPO Shift Reg
product image
74AC299MTR Picture
SeekIC No. : 00421796 Detail
74AC299MTR: Counter Shift Registers 8-Bit PIPO Shift Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74AC299MTR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Counting Sequence : Serial/Parallel to Serial/Parallel Number of Circuits : 3
Package / Case : SOP-20 Logic Family : 74AC
Logic Type : CMOS Number of Input Lines : 3 /
Output Type : 3-State Propagation Delay Time : 19.3 ns, 10.5 ns
Maximum Operating Temperature : + 125 C Minimum Operating Temperature : 0
Packaging : Reel
Description
Counter Type :
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Logic Type : CMOS
Number of Circuits : 3
Output Type : 3-State
Counting Sequence : Serial/Parallel to Serial/Parallel
Logic Family : 74AC
Package / Case : SOP-20
Number of Input Lines : 3 /
Propagation Delay Time : 19.3 ns, 10.5 ns
Minimum Operating Temperature : 0
Description
The 74AC299MTR is an advanced high-speed CMOS 8-BIT PIPO SHIFT REGISTER (3-STATE) fabricated with sub-micron silicon gate and double-layer metal wiring C2MOS technology. The feature of 74AC299MTR are as follows: (1)high speed: fMAX = 240MHZ (TYP.) at VCC = 5V; (2)low power dissipation: ICC = 8A(MAX.) at TA=25°C; (3)high noise immunity: VNIH = VNIL = 28 % VCC (MIN.); (4)50 transmission line driving capability; (5)symmetrical output impedance: |IOH| = IOL = 24mA (min); (6)balanced propagation delays: tPLH tPHL; (7)operating voltage range: VCC (OPR) = 2V to 6V; (8)pin and function compatible with 74 series 299; (9)improved latch-up immunity.
The absolute maximum ratings of the 74AC299MTR are: (1)Supply Voltage: -0.5 to +7 V; (2)Input Voltage: -0.5 to VCC + 0.5 V; (3)DC Output Voltage: -0.5 to VCC + 0.5 V; (4)DC Input Diode Current: ± 20 mA; (5)DC Output Diode Current: ± 20 mA; (6)DC Output Current: ± 50 mA; (7)DC VCC or Ground Current: ± 400 mA; (8)Storage Temperature: -65 to +150 °C; (9)Lead Temperature: 300 °C.
The following is about the electrical characteristics of 74AC299MTR: (1)High Level Input Voltage: 2.1V min and 1.5V typical at VO = 0.1 V or VCC-0.1V; (2)low Level Input Voltage: 1.5V typical and 0.9V max at VO = 0.1 V or VCC-0.1V; (3)High Level Output Voltage: 2.9V min and 2.99V typical at IO=-50 A; (4)low Level Output Voltage: 0.002V typical and 0.1V max at IO=-50 A; (5)Input Leakage Current: ±0.1A max at VI = VCC or GND; (6)Quiescent Supply Current: 8A max at VI = VCC or GND; (7)Dynamic Output Current: 75mA max at VOLD = 1.65 V max.