74F552QC
Bus Transceivers Oct Registered Trans
product image
74F552QC Picture
SeekIC No. : 00419509 Detail
74F552QC: Bus Transceivers Oct Registered Trans
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F552QC
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Logic Type : Bipolar Logic Family : 74F
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 15 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 9.5 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : PLCC-28 Packaging : Rail
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Type : Bipolar
Input Level : TTL
Output Level : TTL
High Level Output Current : - 15 mA
Propagation Delay Time : 9.5 ns
Low Level Output Current : 64 mA
Package / Case : PLCC-28
Packaging : Rail
Logic Family : 74F
Features:
8-Bit bidirectional I/O Port with handshake
Register status flag flip-flops
Separate clock enable and output enable
Parity generation and parity check
B-outputs sink 64 mA
3-STATE outputs
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Storage Temperature..................... -65°C to +150°C
Ambient Temperature under Bias... -55°C to +125°C
Junction Temperature under Bias... -55°C to +175°C
VCC Pin Potential to Ground Pin .........-0.5V to +7.0V
Input Voltage (Note 2)....................... -0.5V to +7.0V
Input Current (Note 2) .................-30 mA to +5.0 mA
Voltage Applied to Output
    in HIGH State (with VCC = 0V)
    Standard Output ...............................-0.5V to VCC
    3-STATE Output ..............................-0.5V to +5.5V
Current Applied to Output
    in LOW State (Max) .........twice the rated IOL (mA)
ESD Last Passing Voltage (Min)....................... 4000V
Free Air Ambient Temperature.............. 0°C to +70°C
Supply Voltage................................... +4.5V to +5.5V