74F646SC
Bus Transceivers Oct Bus Tran and Reg
product image
74F646SC Picture
SeekIC No. : 00418181 Detail
74F646SC: Bus Transceivers Oct Bus Tran and Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F646SC
Quick Details
Logic Type : Bipolar Logic Family : 74F
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 15 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 8 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-24 Packaging : Tube
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-24
Packaging : Tube
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Type : Bipolar
Input Level : TTL
Output Level : TTL
High Level Output Current : - 15 mA
Propagation Delay Time : 8 ns
Low Level Output Current : 64 mA
Logic Family : 74F
Features:
· Independent registers for A and B buses
· Multiplexed real-time and stored data
· 74F648 has inverting data paths
· 74F646/74F646B have non-inverting data paths
· 74F646B is a faster version of the 74F646
· 3-STATE outputs
· 300 mil slim DIP
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Storage Temperature ..................................................−65°C to +150°C
Ambient Temperature under Bias .................................−55°C to +125°C
Junction Temperature under Bias .................................−55°C to +150°C
VCC Pin Potential to Ground Pin .......................................−0.5V to +7.0V
Input Voltage (Note 3) ......................................................−0.5V to +7.0V
Input Current (Note 3) ................................................−30 mA to +5.0 mA
Voltage Applied to Output
in HIGH State (with VCC = 0V)
Standard Output................................................................... −0.5V to VCC
3-STATE Output ..................................................................−0.5V to +5.5V
Current Applied to Output
in LOW State (Max).............................................. twice the rated IOL (mA)
ESD Last Passing Voltage (Min)......................................................... 4000V