74F652SPC
Bus Transceivers Transceiver/Register
product image
74F652SPC Picture
SeekIC No. : 00417943 Detail
74F652SPC: Bus Transceivers Transceiver/Register
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F652SPC
Quick Details
Logic Type : Bipolar Logic Family : 74F
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 15 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 8 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : PDIP-24 Packaging : Tube
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Packaging : Tube
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Type : Bipolar
Input Level : TTL
Output Level : TTL
High Level Output Current : - 15 mA
Package / Case : PDIP-24
Propagation Delay Time : 8 ns
Low Level Output Current : 64 mA
Logic Family : 74F
Features:
*Independent registers for A and B buses
*Multiplexed real-time and stored data
*74F652 non-inverting data path
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Storage Temperature........................... -65 to +150
Ambient Temperature under Bias..........-55 to +125
Junction Temperature under Bias .........-55 to +150
VCC Pin Potential to Ground Pin............. -0.5V to +7.0V
Input Voltage (Note 4)........................... -0.5V to +7.0V
Input Current (Note 4)......................-30 mA to +5.0 mA
Voltage Applied to Output
  in HIGH State (with VCC = 0V)
  Standard Output .....................................-0.5V to VCC
  3-STATE Output.................................... -0.5V to +5.5V
Current Applied to Output
  in LOW State (Max) ...............twice the rated IOL (mA)
ESD Last Passing Voltage (Min)...........................4000V
Description
Parameters:
Technical/Catalog Information74F652SPC
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Drivers/Receivers8/8
TypeTransceiver
Voltage - Supply5V