74F825SCX
Flip Flops 9-Bit D-Tp Flip-Flop
product image
74F825SCX Picture
SeekIC No. : 00432162 Detail
74F825SCX: Flip Flops 9-Bit D-Tp Flip-Flop
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F825SCX
Quick Details
Number of Circuits : 8 Logic Family : 74F
Logic Type : D-Type Flip-Flop Polarity : Non-Inverting
Input Type : Single-Ended Output Type : Single-Ended
Propagation Delay Time : 9.5 ns High Level Output Current : - 3 mA
Low Level Output Current : 24 mA Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-24 Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Polarity : Non-Inverting
Input Type : Single-Ended
Output Type : Single-Ended
Low Level Output Current : 24 mA
Number of Circuits : 8
Logic Type : D-Type Flip-Flop
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Propagation Delay Time : 9.5 ns
Logic Family : 74F
High Level Output Current : - 3 mA
Package / Case : SOIC-24
Parameters:
Technical/Catalog Information74F825SCX
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (7.5mm Width)
FunctionMaster Reset
Number of Bits per Element8
Number of Elements1 - Single
Current - Output High, Low3mA, 24mA
Output TypeTri-State Non Inverted
Trigger TypePositive Edge
TypeD-Type Bus
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Delay Time - Propagation6.5ns
Frequency - Clock160MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V