74F899SCX
Bus Transceivers 9-Bit Latchable Tran
product image
74F899SCX Picture
SeekIC No. : 00418187 Detail
74F899SCX: Bus Transceivers 9-Bit Latchable Tran
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F899SCX
Quick Details
Logic Type : Bipolar Logic Family : 74F
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 15 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 17 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-28 Packaging : Reel
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Packaging : Reel
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Type : Bipolar
Input Level : TTL
Output Level : TTL
High Level Output Current : - 15 mA
Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 17 ns
Logic Family : 74F
Package / Case : SOIC-28
Parameters:
Technical/Catalog Information74F899SCX
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Drivers/Receivers9/9
TypeTransceiver
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V