812H-1C-C-12VDC
General Purpose / Industrial Relays 10A Mini 12VDC SPDT Flux Tight
product image
812H-1C-C-12VDC Picture
SeekIC No. : 002550141 Detail
812H-1C-C-12VDC: General Purpose / Industrial Relays 10A Mini 12VDC SPDT Flux Tight
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
812H-1C-C-12VDC
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Contact Current Rating : 10 A, 12 A
Coil Voltage : 12 VDC Coil Resistance : 400 Ohms
Coil Current : 30 mA Switching Voltage : 240 VAC, 120 VAC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Nickel Oxide
Description
Contact Material : Silver Nickel Oxide
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Through Hole
Coil Resistance : 400 Ohms
Coil Current : 30 mA
Contact Current Rating : 10 A, 12 A
Switching Voltage : 240 VAC, 120 VAC