83CNQ080A
Schottky (Diodes & Rectifiers) 80 Amp 80 Volt Common Cathode
product image
83CNQ080A Picture
SeekIC No. : 00191591 Detail
83CNQ080A: Schottky (Diodes & Rectifiers) 80 Amp 80 Volt Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
83CNQ080A
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 80 V
Forward Continuous Current : 80 A Max Surge Current : 7000 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1500 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : D-61-8
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Forward Voltage Drop : 1 V
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 1500 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Configuration : Dual Common Cathode
Peak Reverse Voltage : 80 V
Forward Continuous Current : 80 A
Package / Case : D-61-8
Max Surge Current : 7000 A
Features:
175  TJ  operation
Center tap module
Low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
New fully transfer-mold low profile, small footprint, high current package
Specifications
Parameters  83CNQ  Units  Conditions
load condition and wit
rated VRRM  applied
 720  10ms Sine or 6ms Rect. pulse
 EASNon-Repetitive Avalanche Energ(Per  Leg) 15  MJ  TJ =  25 ,  I AS= 1 Amps, L = 30 mH