83CNQ080APBF
DIODE SCHOTTKY 80V 40A D61-8
product image
83CNQ080APBF Picture
SeekIC No. : 003426447 Detail
83CNQ080APBF: DIODE SCHOTTKY 80V 40A D61-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
83CNQ080APBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1V @ 80A Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.5mA @ 80V
Noise Figure : 0.6 dB Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 80V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D-61-8 Supplier Device Package: D-61-8
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Diode Type: Schottky
Reverse Recovery Time (trr): -
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 80V
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: D-61-8
Supplier Device Package: D-61-8
Packaging: Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1V @ 80A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.5mA @ 80V