83CNQ080ASL
Schottky (Diodes & Rectifiers) 80 Amp 80 Volt Common Cathode
product image
83CNQ080ASL Picture
SeekIC No. : 00191578 Detail
83CNQ080ASL: Schottky (Diodes & Rectifiers) 80 Amp 80 Volt Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
83CNQ080ASL
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 80 V
Forward Continuous Current : 80 A Max Surge Current : 7000 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1500 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Mounting Style : Stud Package / Case : D-61-8-SL
Recovery Time :
Forward Voltage Drop : 1 V
Configuration : Dual Common Cathode
Peak Reverse Voltage : 80 V
Forward Continuous Current : 80 A
Max Surge Current : 7000 A