896H-1AH-D1SW-12VDC
General Purpose / Industrial Relays RELAY, HIGH POWR SPNO, 12VDC
product image
896H-1AH-D1SW-12VDC Picture
SeekIC No. : 002550693 Detail
896H-1AH-D1SW-12VDC: General Purpose / Industrial Relays RELAY, HIGH POWR SPNO, 12VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
896H-1AH-D1SW-12VDC
Mfg:
Song Chuan
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Contact Current Rating : 50 A
Coil Voltage : 12 VDC Coil Resistance : 90 Ohms
Coil Current : 133 mA Switching Voltage : 14 VDC, 28 VDC
Mounting Style : Socket Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Socket
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Contact Material : Silver Tin Oxide
Coil Resistance : 90 Ohms
Coil Current : 133 mA
Switching Voltage : 14 VDC, 28 VDC
Contact Current Rating : 50 A