942C12P33K-F
Film Capacitors 0.33uF 1200Vdc
product image
942C12P33K-F Picture
SeekIC No. : 00953926 Detail
942C12P33K-F: Film Capacitors 0.33uF 1200Vdc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
942C12P33K-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : Snubber Dielectric : Polypropylene (PP)
Capacitance : 0.33 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 1.2 KVolts Series : 942C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Termination Style : Axial
Dimensions : 24.5 mm Dia. x 46 mm L
Description
Lead Spacing :
Dielectric : Polypropylene (PP)
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Product Type : Snubber
Voltage Rating : 1.2 KVolts
Termination Style : Axial
Capacitance : 0.33 uF
Series : 942C
Parameters:
Technical/Catalog Information942C12P33K-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.33F
Voltage - Rated 1200V (1.2kV)
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polypropylene Film
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)6.0 mOhm