942C16S68K
CAP FILM 0.068UF 1.6KVDC AXIAL
product image
942C16S68K Picture
SeekIC No. : 002968416 Detail
942C16S68K: CAP FILM 0.068UF 1.6KVDC AXIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
942C16S68K
Quick Details
Series: 942C Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 0.068µF Voltage Rating - AC: 460V
Voltage Rating - DC: 1600V (1.6kV) Dielectric Material: Polypropylene, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): 6 mOhm
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Axial Size / Dimension: 0.748" Dia x 1.339" L (19.00mm x 34.00mm)
Mounting Style : Stud Height - Seated (Max): -
Termination: PC Pins Lead Spacing: -
Features: AC and Pulse Applications: -
Description
Mounting Type: Through Hole
Termination: PC Pins
Applications: -
Tolerance: ±10%
Capacitance: 0.068µF
Lead Spacing: -
Height - Seated (Max): -
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Packaging: Bulk
Dielectric Material: Polypropylene, Metallized
Voltage Rating - DC: 1600V (1.6kV)
Features: AC and Pulse
Package / Case: Axial
ESR (Equivalent Series Resistance): 6 mOhm
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: 942C
Voltage Rating - AC: 460V
Size / Dimension: 0.748" Dia x 1.339" L (19.00mm x 34.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information942C16S68K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.068F
Voltage - Rated 1600V (1.6kV)
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polypropylene Film
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)6.0 mOhm