A1020-2R5105-R
Supercapacitors / Ultracapacitors CAP, 1.0F,2.5V, EDLC A SERIES CYL
product image
A1020-2R5105-R Picture
SeekIC No. : 001065167 Detail
A1020-2R5105-R: Supercapacitors / Ultracapacitors CAP, 1.0F,2.5V, EDLC A SERIES CYL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A1020-2R5105-R
Mfg:
PowerStor / Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 1 Farad Tolerance : - 20 %, + 80 %
Voltage Rating : 2.5 Volts ESR : 0.09 Ohms
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 5 mm Dimensions : 10 mm Dia. x 20.5 mm L
Description
Voltage Rating : 2.5 Volts
Termination Style : Radial
Tolerance : - 20 %, + 80 %
Lead Spacing : 5 mm
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C
Capacitance : 1 Farad
Dimensions : 10 mm Dia. x 20.5 mm L
ESR : 0.09 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationA1020-2R5105-R
VendorCooper/Bussmann
CategoryCapacitors
Capacitance1F
Voltage - Rated 2.5V
Tolerance-20%, +80%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Features-
Maximum Temperature-25°C ~ 70°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)90.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C