A1210E-10
Solid State Relays PM IP00 SSR 240VAC 10A,18-36VAC,RN
product image
A1210E-10 Picture
SeekIC No. : 0093132 Detail
A1210E-10: Solid State Relays PM IP00 SSR 240VAC 10A,18-36VAC,RN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A1210E-10
Mfg:
Crydom
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product Type : Industrial Mount Mounting Style : Panel
Control Voltage Range : 90 VAC to 280 VAC Load Voltage Rating : 24 VAC to 140 VAC
Load Current Rating : 10 A Output Device : SCR
Description
Contact Form :
Package / Case :
Product Type : Industrial Mount
Output Device : SCR
Mounting Style : Panel
Load Current Rating : 10 A
Load Voltage Rating : 24 VAC to 140 VAC
Control Voltage Range : 90 VAC to 280 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationA1210E-10
VendorCrydom Co.
CategoryRelays
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CasePUK
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Load Current10A
Voltage - Input18 ~ 36VAC
Voltage - Load24 ~ 140 V