A1635-2R5475
CAP SUPER 4.7F 2.5V RADIAL
product image
A1635-2R5475 Picture
SeekIC No. : 002966288 Detail
A1635-2R5475: CAP SUPER 4.7F 2.5V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A1635-2R5475
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: PowerStor® A Manufacturer: Cooper Bussmann
Capacitance: 4.7F Voltage - Rated: 2.5V
Dimensions : 122 mm L x 13 mm W x 7 mm H Tolerance: -20%, +80%
ESR (Equivalent Series Resistance): 25 mOhm Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm) Packaging: Bulk
Size / Dimension: 0.650" Dia (16.50mm) Height - Seated (Max): 1.496" (38.00mm)
Description
Tolerance: -20%, +80%
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Package / Case: Radial, Can
Capacitance: 4.7F
Voltage - Rated: 2.5V
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max): 1.496" (38.00mm)
Manufacturer: Cooper Bussmann
Series: PowerStor® A
ESR (Equivalent Series Resistance): 25 mOhm
Size / Dimension: 0.650" Dia (16.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA1635-2R5475
VendorCooper/Bussmann
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 2.5V
Tolerance-20%, +80%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Features-
Maximum Temperature-25°C ~ 70°C
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)25.0 mOhm