A22L-CA-24A-01A
Pushbutton Switches SPST-NC AL SQ 24V BL IP65 LED Ill ext act
product image
A22L-CA-24A-01A Picture
SeekIC No. : 002607062 Detail
A22L-CA-24A-01A: Pushbutton Switches SPST-NC AL SQ 24V BL IP65 LED Ill ext act
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-CA-24A-01A
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~2
  • 2~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC) Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Blue Actuator : Square
Description
Power Rating :
Mounting Style :
IP Rating :
Termination Style :
Contact Plating :
Cap Color :
Packaging :
Flammability Rating :
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Blue
Actuator : Square
Switch Function : Alternate
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-CA-24A-01A
VendorOmron Electronics Inc-IA Div
CategorySwitches
Actuator TypeSquare Button
CircuitSPST-NC
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Off
Termination StyleScrew Terminal
TypeIlluminated
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L CA 24A 01A