A22L-CA-T2-20A
Pushbutton Switches DPST-NO AL SQ 220 BL IP65 LED Ill ext act
product image
A22L-CA-T2-20A Picture
SeekIC No. : 002608155 Detail
A22L-CA-T2-20A: Pushbutton Switches DPST-NO AL SQ 220 BL IP65 LED Ill ext act
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-CA-T2-20A
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Blue Actuator : Square
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Blue
Actuator : Square
Switch Function : Alternate
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-CA-T2-20A
Actuator TypeSquare Button
CircuitDPST-NO
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOff-On
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L CA T2 20A