A22L-CR-24A-01A
Pushbutton Switches SPST-NC AL SQ 24V RD IP65 LED Ill ext act
product image
A22L-CR-24A-01A Picture
SeekIC No. : 002607439 Detail
A22L-CR-24A-01A: Pushbutton Switches SPST-NC AL SQ 24V RD IP65 LED Ill ext act
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-CR-24A-01A
Quick Details
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC) Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red Actuator : Square
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Red
Actuator : Square
Switch Function : Alternate
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-CR-24A-01A
Actuator TypeSquare Button
CircuitSPST-NC
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Off
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L CR 24A 01A