A22L-DY-24A-11M
Pushbutton Switches SPST-NO+NC SQ 24V YL IP65 LED full-guard
product image
A22L-DY-24A-11M Picture
SeekIC No. : 002604018 Detail
A22L-DY-24A-11M: Pushbutton Switches SPST-NO+NC SQ 24V YL IP65 LED full-guard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-DY-24A-11M
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : SPST - NC-NO Switch Function : Momentary
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Mounting Style : Panel
Illumination : Illuminated Illumination Color : Yellow
IP Rating : IP65 Termination Style : Screw
Flammability Rating :
Switch Function : Momentary
Mounting Style : Panel
IP Rating : IP65
Illumination : Illuminated
Actuator : Square, Guarded
Current Rating : 10 A
Contact Form : SPST - NC-NO
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Termination Style : Screw
Illumination Color : Yellow
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-DY-24A-11M
Actuator TypeSquare, Full Guard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L DY 24A 11M