A22L-TW-24A-10M
Pushbutton Switches SPST-NO MO RN 24V WH IP65 LED ext act
product image
A22L-TW-24A-10M Picture
SeekIC No. : 002614948 Detail
A22L-TW-24A-10M: Pushbutton Switches SPST-NO MO RN 24V WH IP65 LED ext act
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-TW-24A-10M
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Switch Function : Momentary
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Mounting Style : Panel
Illumination : Illuminated Illumination Color : White
IP Rating : IP65 Termination Style : Screw
Actuator : Round
Flammability Rating :
Switch Function : Momentary
Actuator : Round
Mounting Style : Panel
IP Rating : IP65
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Illumination Color : White
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Termination Style : Screw
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-TW-24A-10M
VendorOmron Electronics Inc-IA Div
CategorySwitches
Actuator TypeRound Button
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOff-Mom
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L TW 24A 10M