A700V476M006ATE025
Aluminum Organic Polymer Capacitors 6volts 47uF 20% ESR=28
product image
A700V476M006ATE025 Picture
SeekIC No. : 00786238 Detail
A700V476M006ATE025: Aluminum Organic Polymer Capacitors 6volts 47uF 20% ESR=28
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A700V476M006ATE025
Mfg:
Kemet
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 47 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 6.3 Volts ESR : 25 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 6.3 Volts
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
ESR : 25 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Capacitance : 47 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationA700V476M006ATE025
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance47F
ESR (Equivalent Series Resistance)25.0 mOhm
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W x 0.075" H (7.30mm x 4.30mm x 1.90mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7343-20 (EIA)
PackagingCut Tape (CT)
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V