A81-C90XG
SpecificationsDescriptionThe A81-C90XG is designed as one kind of 2-electrode-arrester device that has some points of characteristics:(1)DC spark-over voltage: 90 V;(2)Impulse spark-over voltage at 100 V/s: 500 or 450 V;(3)Impulse spark-over voltage at 1 kV/s: 600 or 550 V;(4)Nominal impulse disch...
product image
A81-C90XG Picture
SeekIC No. : 004260657 Detail
A81-C90XG: SpecificationsDescriptionThe A81-C90XG is designed as one kind of 2-electrode-arrester device that has some points of characteristics:(1)DC spark-over voltage: 90 V;(2)Impulse spark-over voltage at ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A81-C90XG
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
  Connection Diagram
Description
The A81-C90XG is designed as one kind of 2-electrode-arrester device that has some points of characteristics:(1)DC spark-over voltage: 90 V;(2)Impulse spark-over voltage at 100 V/s: 500 or 450 V;(3)Impulse spark-over voltage at 1 kV/s: 600 or 550 V;(4)Nominal impulse discharge current (wave 8/20 s): 20 kA;(5)Single impulse discharge current (wave 8/20 s): 25 kA;(6)Nominal alternating discharge current (50 Hz, 1 s): 20 A;(7)Alternating discharge current (50 Hz, 9 cycles): 100 A;(8)Weight: 1.5 g;(9)Operation and storage temperature: -40 to +90 °C;(10)Climatic category (IEC 60068-1): 40/ 90/ 21;(11)Insulation resistance at 50 Vdc: > 10 G;(12)Capacitance at 1 MHz: < 1.5 pF. If you want to know more information about the A81-C90XG, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .