AA20C-048L-120S
CONV DC-DC 20W 48VIN 12VOUT SGL
product image
AA20C-048L-120S Picture
SeekIC No. : 003683278 Detail
AA20C-048L-120S: CONV DC-DC 20W 48VIN 12VOUT SGL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AA20C-048L-120S
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 12V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 2A
Supply Voltage - Max : 3.6 V Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Efficiency: 87%
Current - Output (Max): 2A
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Manufacturer: Emerson Network Power
Size / Dimension: 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)