AA20C-048L-050S
CONV DC-DC 20W 48VIN 5VOUT SGL
product image
AA20C-048L-050S Picture
SeekIC No. : 003683277 Detail
AA20C-048L-050S: CONV DC-DC 20W 48VIN 5VOUT SGL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AA20C-048L-050S
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : BGA-48 Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 4A Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 84%
Packaging: Bulk
Current - Output (Max): 4A
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Manufacturer: Emerson Network Power
Size / Dimension: 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)