ACHL-16.000MHZ-EK
Standard Clock Oscillators 3.3V 16MHZ
product image
ACHL-16.000MHZ-EK Picture
SeekIC No. : 001141893 Detail
ACHL-16.000MHZ-EK: Standard Clock Oscillators 3.3V 16MHZ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACHL-16.000MHZ-EK
Mfg:
ABRACON
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : XO Package / Case : Half Size DIP
Frequency : 16 MHz Frequency Stability : 30 PPM
Supply Voltage : 3.3 Volts Load Capacitance : 15 pF
Termination Style : Radial Minimum Operating Temperature : - 20 C
Maximum Operating Temperature : + 70 C Dimensions : 13.2 mm W x 13.2 mm L
Packaging : Tube Series : ACHL
Description
Output Format :
Supply Voltage : 3.3 Volts
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Load Capacitance : 15 pF
Packaging : Tube
Minimum Operating Temperature : - 20 C
Frequency : 16 MHz
Product : XO
Frequency Stability : 30 PPM
Termination Style : Radial
Package / Case : Half Size DIP
Dimensions : 13.2 mm W x 13.2 mm L
Series : ACHL
Parameters:
Technical/Catalog InformationACHL-16.000MHZ-EK
VendorAbracon Corporation
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency16MHz
Package / CaseHalf Size (8-DIP - 4-Pin)
PackagingTube
Supply Voltage3.3V
TypeStandard
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Frequency Stability±30ppm
Supply Current20mA
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names ACHL 16 000MHZ EK