ACZ16NBR1E-15FA1-24C
ENCODER ROTARY 16MM HORIZ 24PPR
product image
ACZ16NBR1E-15FA1-24C Picture
SeekIC No. : 004134780 Detail
ACZ16NBR1E-15FA1-24C: ENCODER ROTARY 16MM HORIZ 24PPR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACZ16NBR1E-15FA1-24C
Pulses per Revolution: 24 Voltage - Supply: 5VDC
Data RAM Size : 2 KB Actuator Type: 6mm Dia Flatted End
Detent: Yes Built in Switch: No
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole Orientation: Right Angle
Output Type: Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution: 24
Actuator Type: 6mm Dia Flatted End
Manufacturer: CUI Inc
Voltage - Supply: 5VDC
Rotational Life (Cycles Min): 100K
Orientation: Right Angle
Parameters:
Technical/Catalog InformationACZ16NBR1E-15FA1-24C
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5VDC