ACZ16NBR1E-20FD1-24C
ENCODER ROTARY 16MM VERT 24PPR
product image
ACZ16NBR1E-20FD1-24C Picture
SeekIC No. : 004134848 Detail
ACZ16NBR1E-20FD1-24C: ENCODER ROTARY 16MM VERT 24PPR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACZ16NBR1E-20FD1-24C
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: ACZ16 Manufacturer: CUI Inc
Encoder Type: Mechanical Output Type: Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution: 24 Voltage - Supply: 5VDC
Data RAM Size : 2 KB Actuator Type: 6mm Dia Flatted End
Detent: Yes Built in Switch: No
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole Orientation: Vertical
Termination Style: PC Pin
Description
Encoder Type: Mechanical
Output Type: Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution: 24
Actuator Type: 6mm Dia Flatted End
Detent: Yes
Built in Switch: No
Orientation: Vertical
Termination Style: PC Pin
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole
Series: ACZ16
Manufacturer: CUI Inc
Voltage - Supply: 5VDC
Rotational Life (Cycles Min): 100K
Parameters:
Technical/Catalog InformationACZ16NBR1E-20FD1-24C
VendorCUI Inc
CategorySwitches
Encoder TypeMechanical
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5VDC