ACZ16NBR1E-20KQD1-12C
ENCODER ROTARY 16MM VERT 12PPR
product image
ACZ16NBR1E-20KQD1-12C Picture
SeekIC No. : 004134851 Detail
ACZ16NBR1E-20KQD1-12C: ENCODER ROTARY 16MM VERT 12PPR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACZ16NBR1E-20KQD1-12C
Pulses per Revolution: 12 Data RAM Size : 2 KB
Voltage - Supply: 5VDC Actuator Type: 6mm Dia Knurled End
Detent: Yes Built in Switch: No
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole Orientation: Vertical
Built in Switch: No
Orientation: Vertical
Termination Style: PC Pin
Pulses per Revolution: 12
Manufacturer: CUI Inc
Voltage - Supply: 5VDC
Rotational Life (Cycles Min): 100K
Actuator Type: 6mm Dia Knurled End
Parameters:
Technical/Catalog InformationACZ16NBR1E-20KQD1-12C
Pulses per Revolution12
Actuator Type6mm Knurled
Voltage - Supply5VDC