ADC12DS105
Features: Clock Duty Cycle Stabilizer Single +3.0 or 3.3V supply operation Serial LVDS Outputs Serial Control Interface Overrange outputs 60-pin LLP package, (9x9x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)Application High IF Sampling Receivers Wireless Base Station Receivers Test and Measurement Equipment Communica...
product image
ADC12DS105 Picture
SeekIC No. : 004274155 Detail
ADC12DS105: Features: Clock Duty Cycle Stabilizer Single +3.0 or 3.3V supply operation Serial LVDS Outputs Serial Control Interface Overrange outputs 60-pin LLP package, (9x9x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)Application...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADC12DS105
Features:
Clock Duty Cycle Stabilizer
Single +3.0 or 3.3V supply operation
Serial LVDS Outputs
Serial Control Interface
Overrange outputs
60-pin LLP package, (9x9x0.8mm, 0.5mm pin-pitch)
Application
High IF Sampling Receivers
Wireless Base Station Receivers
Test and Measurement Equipment
Communications Instrumentation
Portable Instrumentation
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Resolution 12 bits
Channels 2 Channels
SNR 70.1 dB
SFDR 88 dB
ENOB 11.3 bits
Max Sample Rate 105 MSPS
Min Sample Rate 20 MSPS
Power Dissipation 1.06 Watt
PowerWise Rating 1 2.00 pJ/conv
INL (+/-) 0.5 LSB
SINAD 70 dB
DNL (+/-) 0.25 LSB
THD dB -86 dB
Min Supply Voltage 3 Volt
Max Supply Voltage 3.6 Volt
Nominal Vin 2 Vpp
Temperature Min -40 deg C
Temperature Max 85 deg C
Data Converter Type ADC
PowerWise Yes
View Using Catalog
Supply Voltage (VA, VDR) −0.3V to 4.2V
Voltage on Any Pin−0.3V to (VA +0.3V)
(Not to exceed 4.2V)
Input Current at Any Pin other ±5 mA
than Supply Pins (Note 4)
Package Input Current (Note 4) ±50 mA
Max Junction Temp (TJ) +150
Thermal Resistance (JA) 30/W
ESD Rating
Human Body Model (Note 6) 2500V
Machine Model (Note 6) 250V
Storage Temperature −65 to +150
Description
The ADC12DS105 is a high-performance CMOS analog-todigital converter capable of converting two analog input signals into 12-bit digital words at rates up to 105 Mega Samples Per Second (MSPS). The digital outputs are serialized and provided on differential LVDS signal pairs. This converter uses a differential, pipelined architecture with digital error correction and an on-chip sample-and-hold circuit to minimize power consumption and the external component count, while providing excellent dynamic performance. The ADC12DS105 may be operated from a single +3.0V or 3.3V power supply. A power-down feature reduces the power consumption to very low levels while still allowing fast wake-up time to full operation. The differential inputs accept a 2V full scale differential input swing. A stable 1.2V internal voltage reference is provided, or the ADC12DS105 can be operated with an external 1.2V reference. The selectable duty cycle stabilizer maintains performance over a wide range of clock duty cycles. A serial interface allows access to the internal registers for full control of the ADC12DS105's functionality. The ADC12DS105 is available in a 60-lead LLP package and operates over the industrial temperature range of −40 to +85