ADC20013
product image
ADC20013 Picture
SeekIC No. : 004274202 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADC20013
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
RF Frequency (MHz) 950 - 2050
IF Frequency (MHz) 480
Phase Noise at 10 KHz Offset (dBc/Hz) Typ -70
Phase Noise at 10 KHz Offset (dBc/Hz) Max -65
Conversion Gain (dB) Typ 11
Noise Figure (dB) Typ 6.5
Power Consumption (mW) Typ 300
Description
The anadigics DBS(direct broadcast satelite) tunner IC is intended for use in high volume, low cost manufacturing of compact DBS tunners for satelite receivers and integrated satelite ready TV/VTR receivers. The ADC20013 tunner IC provides DBS tunner manufactures the ability to produce , in high volumes, tunners with low component count, minimal tuning,small size, high reliability and exceptional price-performance ratios. It offers a high degree of functionality in a very small and user friendly configuration.It has many unique features: The first one is monolithic DBS tunner IC. The second one is on chip oscillator. The third one is 6 dB noise figure. the forth one is 11 dB conversion gain. The fifth one is single 5 V supply. The sixth one is low cost. The seventh one is high reliability,etc.
There are some electrical characteristics about ADC20013. Vdd/Vif is 0 VDC min and 7 VDC max. Vlo is -5 VDC min and 0.5 VDC max. Vrf is -10 VDC min and 0.5 VDC max. Vosc is -5 VDC min and 0.5 VDC max. Storage temperature is -55 to 100Input power RF is 10 dBm max. Input power LO is 17 dBm max.Conversion gain is 6 dB min and 11 dB typ. SSB noise figure is 6.5 dB typ and 11 dB max.Third order IMD(-20 dBm tones, 5 MHz apart) is -40 dBc typ and -35 dBc max.Second order IMD(-20 dBm input level) is -25 dBc typ and -20 dBc max. LO leakage: RF port is -30 dBm typ and -25 dBm max;IF port is 0 dBm typ and 3 dBm max.LO input level for PLL is -8 dBm min and -4 dBm typ. Tuning voltage(VT) is 1 V min and 20 V max. Power supply current is 60 mA typ and 85 mA max.