ADP3338AKC-2.5-RL
IC REG LDO 1A PREC 2.5V SOT-223
product image
ADP3338AKC-2.5-RL Picture
SeekIC No. : 004276644 Detail
ADP3338AKC-2.5-RL: IC REG LDO 1A PREC 2.5V SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADP3338AKC-2.5-RL
Mfg:
Analog Devices Inc
  • Unit Price
  • Negotiable
Parameters:
Technical/Catalog InformationADP3338AKC-2.5-RL
VendorAnalog Devices Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.7 ~ 8 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A