ADP3338AKC-2.85-RL
IC REG LDO 2.85V 1A SOT-223
product image
ADP3338AKC-2.85-RL Picture
SeekIC No. : 003592226 Detail
ADP3338AKC-2.85-RL: IC REG LDO 2.85V 1A SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADP3338AKC-2.85-RL
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 2.85V
Voltage - Input: Up to 8V Voltage - Dropout (Typical): 0.19V @ 1A
Number of Regulators: 1 Current - Output: 1A
Current - Limit (Min): - Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1) Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Output: 2.85V
Supplier Device Package: SOT-223-3
Current - Output: 1A
Voltage - Input: Up to 8V
Manufacturer: Analog Devices Inc
Series: anyCAP®
Voltage - Dropout (Typical): 0.19V @ 1A
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationADP3338AKC-2.85-RL
VendorAnalog Devices Inc
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1A
Voltage - Output2.85V
Voltage - Input2.7 ~ 8 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A