ADP3339AKCZ-1.5-RL
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT-223
product image
ADP3339AKCZ-1.5-RL Picture
SeekIC No. : 003595188 Detail
ADP3339AKCZ-1.5-RL: IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ADP3339AKCZ-1.5-RL
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: anyCAP® Manufacturer: Analog Devices Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: 2.8 V ~ 6 V Voltage - Dropout (Typical): 0.23V @ 1.5A
Supply Voltage - Min : 1.71 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223-3
Description
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Output: 1.5V
Supplier Device Package: SOT-223-3
Manufacturer: Analog Devices Inc
Current - Output: 1.5A
Series: anyCAP®
Voltage - Dropout (Typical): 0.23V @ 1.5A
Voltage - Input: 2.8 V ~ 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationADP3339AKCZ-1.5-RL
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input2.8 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)2A