AFK107M63G24B-F
CAP ALUM 100UF 63V 20% SMD
product image
AFK107M63G24B-F Picture
SeekIC No. : 002911157 Detail
AFK107M63G24B-F: CAP ALUM 100UF 63V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK107M63G24B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 100µF Voltage Rating: 63V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 400mA ESR (Equivalent Series Resistance): 350 mOhm
Length : 29 mm Impedance: 350 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm) Height - Seated (Max): 0.402" (10.20mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Capacitance: 100µF
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Voltage Rating: 63V
Ripple Current: 400mA
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max): 0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size: 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Impedance: 350 mOhm
Packaging: BulkAlternate Packaging
ESR (Equivalent Series Resistance): 350 mOhm
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK107M63G24B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)350.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V