AFK108M25H32B-F
CAP ALUM 1000UF 25V 20% SMD
product image
AFK108M25H32B-F Picture
SeekIC No. : 002914022 Detail
AFK108M25H32B-F: CAP ALUM 1000UF 25V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK108M25H32B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 1000µF Voltage Rating: 25V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 1.1A ESR (Equivalent Series Resistance): 60 mOhm
Length : 29 mm Impedance: 60 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm) Height - Seated (Max): 0.531" (13.50mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Voltage Rating: 25V
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance: 1000µF
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 60 mOhm
Packaging: BulkAlternate Packaging
Height - Seated (Max): 0.531" (13.50mm)
Ripple Current: 1.1A
Impedance: 60 mOhm
Surface Mount Land Size: 0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK108M25H32B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)60.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V