AFK157M16X16B-F
CAP ALUM 150UF 16V 20% SMD
product image
AFK157M16X16B-F Picture
SeekIC No. : 002909747 Detail
AFK157M16X16B-F: CAP ALUM 150UF 16V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK157M16X16B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 150µF Voltage Rating: 16V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 280mA Length : 29 mm
ESR (Equivalent Series Resistance): 340 mOhm Impedance: 340 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm) Height - Seated (Max): 0.311" (7.90mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Voltage Rating: 16V
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current: 280mA
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Impedance: 340 mOhm
Capacitance: 150µF
Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Packaging: BulkAlternate Packaging
ESR (Equivalent Series Resistance): 340 mOhm
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Height - Seated (Max): 0.311" (7.90mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK157M16X16B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)340.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating16V