AFK157M35F24T-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 150uF 35V 20%
product image
AFK157M35F24T-F Picture
SeekIC No. : 00750791 Detail
AFK157M35F24T-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 150uF 35V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK157M35F24T-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 150 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts ESR : 0.16 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Dimensions : 8 mm Dia. x 10.2 mm L x 10 mm H
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts
Capacitance : 150 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 8 mm Dia. x 10.2 mm L x 10 mm H
ESR : 0.16 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK157M35F24T-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)160.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
Tolerance±20%
Voltage Rating35V